poniedziałek, 22 luty 2021 16:21

Czy fotowoltaika w okresie zimowym się opłaca?

Czy fotowoltaika w okresie zimowym się opłaca?

Tegoroczna zima ponownie zaskoczyła - kierowców, drogowców, mieszkańców miast i wsi - nas wszystkich. Z pewnością zastanawiając się nad instalacją fotowoltaiki na swojej posesji myślałeś o tym jak funkcjonuje ona właśnie w  okresie zimowym. Jeżeli tak - ten artykuł jest dla Ciebie. Czy instalacja fotowoltaiczna działa w zimie? Czy zalegający na panelach śnieg może zagrażać instalacji fotowoltaicznej? Czy rachunki za prąd mogą się zwiększyć w okresie zimowym? Poznaj odpowiedź na te i inne pytania.

Działanie paneli słonecznych w zimie

Jak wiesz, w zimie dni są dużo krótsze. Zatem ilość światła dostarczanego do  paneli fotowoltaicznych, również się zmniejsza. W zimie słońce dostarcza energię do  paneli słonecznych prawie dwukrotnie krócej niż dzieje się to podczas okresu letniego. Jednakże dobra informacja jest taka, że chłodna powierzchnia paneli dużo lepiej absorbuje światło słoneczne. Nie należy się jednak spodziewać, że dzięki temu będziemy produkowali dużo więcej energii, gdyż to długość dnia ma tutaj kluczowe znaczenie. Musimy zaznaczyć, że istota fotowoltaiki opiera się na  tym, że panele do wytwarzania prądu potrzebują światła a nie upałów. Zatem niebo może być zachmurzone, ale rozproszone światło będzie docierało do naszej fotowoltaiki i dzięki temu produkcja prądu nie zostanie przerwana. Właśnie dlatego możesz mieć pewność, że panele fotowoltaiczne są w okresie zimowym jak najbardziej wydajne. 

Zalegający śnieg na dachu, a wydajność fotowoltaiki

Montaż paneli wykonujemy zgodnie z wytycznymi, czyli umieszczamy panele słoneczne pod kątem 30-35 stopni. Pozwala to, by śnieg pod wpływem działania grawitacji, sam spadał na ziemię. Dodatkowo zsuwanie się śniegu przeczyszcza panele z pyłu, co korzystnie wpływa na ich funkcjonalność. Czy zatem konieczne jest odśnieżanie paneli słonecznych w zimie? Nie jest to obowiązkowa czynność. Oczywiście można takie panele spróbować wyczyścić samemu, używając specjalnego sprzętu, jednak wymaga to ostrożności. W przeciwnym wypadku panele mogą zostać uszkodzone. Najczęściej, gdy nawet część modułu jest odsłonięta, zachodzi proces fotowoltaiczny i pod wpływem rozgrzania śnieg się  topi lub zsuwa na ziemię.

Czy zapłacę większy rachunek za prąd w zimie?

Specyfika fotowoltaiki opiera się na złożeniach prosumenckich. Co to właściwie oznacza dla Ciebie? Pozwala to na nadprodukcję energii w okresie letnim oraz późniejsze jej zbilansowanie i wykorzystanie w okresie zimowym, gdy dni są dużo krótsze. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musisz się obawiać, że Twoje rachunki za  prąd wzrosną. Warto wiedzieć, że decydując się na instalację fotowoltaiki przed okresem największej produkcji, pozwalamy na gromadzenie nadwyżek już  niedługo po montażu instalacji.

Montaż instalacji fotowoltaicznej w zimie

Z pewnością zdecydowanie się na montaż instalacji fotowoltaicznej wymaga czasu. Czekanie na potencjalnie idealną porę roku, może okazać się zgubne. Lato może być bardzo deszczowe, co odsunie w czasie naszą inwestycję, a zima może okazać się mroźna i długa – co także będzie pretekstem do wstrzymania się z  ostateczną decyzją w tej kwestii. Im szybciej podejmiesz decyzję o  zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej – tym lepiej. Specjaliści w dziedzinie montażu z  pewnością poradzą sobie z różnymi warunkami atmosferycznymi przy montażu, a Ty będziesz mógł zacząć korzystać z własnego prądu. Dlatego nie szukaj wymówek – poszukaj sposobów. Skontaktuj się z nami i ciesz się zieloną energią w swoim domu.

Ostatnio zmieniany środa, 24 luty 2021 13:54