środa, 03 marzec 2021 08:32

Od czego zależy cena instalacji fotowoltaicznej?

Na samym początku warto zaznaczyć, że na cenę instalacji fotowoltaicznych ma wpływ naprawdę wiele czynników. Koszt takiej instalacji może się wahać w przedziałach od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z pewnością różnice w cenie mogą warunkować moc takiej instalacji, rodzaj konwertera czy  chociażby rodzaj i specyfika dachu. Każda instalacja jest tak naprawdę wyjątkowa, więc trudno szacunkowo określić koszt akurat Twojej inwestycji.  Z  pewnością nie warto jednak oszczędzać na elementach składowych czy chociażby specjalistach od montażu, by nieznacznie zmniejszyć cenę. Poznaj składowe instalacji fotowoltaicznej oraz ulgi, dzięki którym być może okaże się ona sporo tańsza niż zakładałeś.

Ile energii potrzebuję – czyli wielkość instalacji fotowoltaicznej

Ocenę wielkości odpowiedniej dla Ciebie instalacji fotowoltaicznej zazwyczaj zaczyna się od określenia wysokości miesięcznych bądź rocznych rachunków za prąd. Niejednokrotnie potrzebna jest także liczba osób zamieszkujących Twoje gospodarstwo domowe. Takie informacje pozwalają oszacować, jak duża powinna być zamontowana u Ciebie fotowoltaika. To właśnie ta wielkość ma duży wpływ na ostatecznie poniesiony koszt. Cena ustalana jest za 1kWp mocy instalacji.

Lokalizacja ma znaczenie

Panele fotowoltaiczne mogą zostać zamontowane zarówno na dachu jak i na gruncie. Nie pozostaje to jednak bez znaczenia dla ceny. Zdecydowanie częściej panele fotowoltaiczne montowane są na dachu. Warto wspomnieć jednak, że każdy dach jest inny, zatem stelaż na  którym będą trzymały się panele – również musi być odpowiednio dostosowany do kąta nachylenia, bądź do całkowicie płaskiego dachu. Jeżeli Twój dach będzie ustawiony pod odpowiednim kątem, a dodatkowo będzie miał właściwe nachylenie – jesteś szczęściarzem. Jednak może się okazać, że lepszym rozwiązaniem, zważając na  niekorzystne ustawienie połaci dachowych, będzie instalacja fotowoltaiki na gruncie. Wówczas montaż ten może okazać się droższy niż ten, który miałby być wykonany na dachu.

Koszt firmy montażowej

Nie da się ukryć, że każda firma, zajmująca się montażem instalacji fotowoltaicznej oraz wszystkich jej elementów, będzie oferowała inną cenę za swoje usługi. Jest to nie tylko zależne od doświadczenia w branży, ale także może mieć związek z odpowiednimi uprawieniami, niezbędnymi do właściwego montażu fotowoltaiki. Profesjonalne firmy, które dają gwarancję na jakość swoich usług oraz posiadają dobre opinie od swoich klientów, mogą okazać się droższe. Warto jednak przemyśleć kwestie oszczędzania na firmie montażowej. W końcu jest to część składowa wieloletniej inwestycji.

Instalacja dopasowana do Twojego domu

Przejdźmy zatem do konkretów. Poniżej przedstawiamy tabelkę, która bardzo ogólnie i w sposób szacunkowy przedstawia spodziewane koszty, jakie będziesz musiał ponieść na  instalację fotowoltaiczną oraz ile wyniosą Twoje oszczędności.

Miesięczny rachunek za prąd

Wielkość instalacji

Ilość energii w ciągu roku

Koszt brutto instalacji od

Roczny rachunek za prąd bez instalacji

Roczny rachunek z instalacją

Oszczędności przez 25 lat

200 zł

4,32 kWp

4147,20 kWh

16 757,28 zł

2 400 zł

260,38 zł

38 925 zł

500 zł

11,07 kWp

10627,20 kWh

42 066 zł

6 000 zł

275,38 zł

101 925 zł

700 zł

15,39 kWp

14774,40 kWh

58 482 zł

8 400 zł

285,38 zł

143 925 zł

*Powyższe zestawienie ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Warto dodać, że są to kwoty wyliczone na podstawie pewnych założeń. W celu uzyskania właściwej wyceny swojej instalacji, najlepiej zgłoś się do nas. Omówimy wszystkie szczegóły i  wówczas otrzymasz dokładną kwotę, na jaką będzie opiewała Twoja instalacja fotowoltaiczna.

Finansowanie fotowoltaiki

Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie nakładów finansowych, jakie musisz ponieść w związku z instalacją fotowoltaiczną. Jedną z nich jest program „ Mój Prąd”, który opiera się na  dofinansowaniu do instalacji w kwocie 5000zł. Obecnie nabór do programu się zakończył, jednak zapowiadana jest kontynuacja w połowie roku. Możesz również zdecydować się na płatność ratalną. Modernenergy, dzięki współpracy z różnymi bankami, wesprze w uzyskaniu możliwości kredytowania fotowoltaiki.  Najwłaściwszym rozwiązaniem jest kontakt z nami, jako z firmą fotowoltaiczną. Dopasujemy dla Ciebie dofinansowanie i pomożemy spełnić marzenie o Twojej własnej, małej elektrowni.

Ostatnio zmieniany wtorek, 09 marzec 2021 10:40