sobota, 27 marzec 2021 09:34

Dofinansowania do fotowoltaiki w województwie opolskim

Dofinansowania do fotowoltaiki w województwie opolskim

Mieszkasz w województwie opolskim i chciałbyś założyć instalację fotowoltaiczną? Zastanawiasz się czy istnieją możliwości, aby obniżyć koszt takiej instalacji? Z pomocą przychodzi Modernenergy prezentuje propozycje dofinansowania do fotowoltaiki w województwie opolskim. Mamy świadomość, że jednorazowy koszt paneli fotowoltaicznych jest duży, zatem przedstawiamy rodzaje dogodnego finansowania fotowoltaiki na Opolszczyźnie oraz warunki ich otrzymania.

Ogólnopolski program „Mój prąd”

Już 1 lipca ruszy kolejna odsłona dofinansowań do instalacji fotowoltaicznych w ramach programu „Mój prąd”. Zakładany okres naboru chętnych został wyznaczony do 20 grudnia 2021, jednakże NFOŚiG zapowiada, że nie jest to wiążąca data. Okres ten może zatem zostać zarówno skrócony jak i wydłużony, zależnie od zainteresowania i wyczerpalności środków. Celem tego ogólnopolskiego programu jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Polski, dzięki czemu mogą w nim wziąć również udział mieszkańcy województwa opolskiego. Dotychczasowe edycje programu pozwalały na otrzymanie dofinansowania w wysokości 5000zł do instalacji fotowoltaicznej. Mogły ją uzyskać osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby. Jak zostało zapowiedziane, w nadchodzącej edycji formuła zostanie poszerzona o dodatkowe komponenty, które miałyby pozwolić na jeszcze większe konsumowanie energii wytworzonej przez prosumentów. Nie jest jeszcze znana kwota dotacji, która będzie obowiązywała w tej edycji programu. Dodatkowo trwają prace nad możliwością rozszerzenia zakresu programu np. o punkty ładowania do samochodów elektrycznych czy inteligentne systemu zarządzania energią w domu.

Program priorytetowy „ Czyste Powietrze”

Przeznaczony dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych program „ czyste powietrze” ma na celu wymianę starych, nieekologicznych źródeł ciepło na paliwo stałe i nowoczesne. Formy dofinansowania oferowane w ramach tego programu to dotacja lub dotacja z przeznaczeniem na częściową spłatę kredytu. Przedsięwzięcia, które wchodzą w zakres finansowania to m.in. demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż pompy ciepła każdego typu, demontaż oraz zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania, zakup instalacji fotowoltaicznej czy zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych. Program ten jest bardzo obszerny, zatem nie da się opisać jego zastosowania w kilku zdaniach. Zapraszamy do konsultacje- z pewnością znajdziemy coś dla Ciebie!

Program „Energia Plus”

Program ten jest w głównej mierze kierowany do przedsiębiorców z województwa opolskiego i nie tylko, w końcu firmy również potrzebują energii i to często dużo więcej niż przeciętne gospodarstwo domowe. Jego celem jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko, a co za tym idzie poprawa jakości powietrza, poprzez wsparcie inwestycji fotowoltaicznych. Pomoc w formie dofinansowania może być w formie pożyczki bądź dotacji. Obecnie nabór wniosków do najnowszej edycji rozpoczął się 10.01.2020 r i potrwa aż do 17.12. 2021 roku bądź do wyczerpania alokacji środków. Jeżeli jesteś właścicielem firmy i zainteresowało Cię to dofinansowania – zgłoś się do nas.

Ulga inwestycyjna dla rolników – także w województwie opolskim

Panele fotowoltaiczne bez wątpienia zyskują na popularności również na gospodarstwach rolnych województwa opolskiego. Zużycie prądu jest tam naprawdę duże i często rachunki za prąd przyprawiają o ból głowy. Nic więc dziwnego, że coraz więcej rolników decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Ulgę tę mogą uzyskać zarówno rolnicy ryczałtowi jak i rolnicy rozliczający się na zasadzie podatku VAT. Obejmuje ona zakup urządzeń i instalacji, które wytwarzają prąd z odnawialnych źródeł energii. Ulga inwestycyjna w podatku rolnym na zakup instalacji wynosi 25% poniesionych kosztów. Jest to rozliczane na podstawie rachunków lub faktur, a odliczenia można dokonać przez maksymalnie 15 lat. Ulga przyznawana jest po zakończeniu inwestycji. Warunkiem otrzymania ulgi podatkowej dla rolników jest konieczność użytkowania pozyskanej z naszej małej elektrowni energii wy łącznie na potrzeby gospodarstwa rolnego. Jeżeli prowadzisz swoje gospodarstwo rolne na Opolszczyźnie, być może warto zainteresować się tym sposobem finansowania instalacji fotowoltaicznej.

Ulga termomodernizacyjna – odlicz koszt instalacji od podatku

Z odliczenia kosztów poniesionych na instalację fotowoltaiczną może skorzystać zarówno osoba fizyczna, rolnik jak również przedsiębiorca. W zależności od tego jako kto podejmujemy decyzję o odliczeniu ulgi od podatku, obowiązują różne zasady i reguły. Zdecydowaną zaletą tego odliczenia jest fakt, że do standardowego rozliczenia rocznego należy dołączyć tylko jeden załącznik, a mianowicie PIT/0. Warto dodać, że skorzystanie zarówno z programu „Mój Prąd” jak i „Czyste Powietrze”, nie przekreśla możliwości odliczenia ulgi termomodernizacyjnej od podatku dochodowego. Jeżeli mieszkasz w województwie opolskim – napisz do nas. Z chęcią przedstawimy szczegóły możliwości odliczenia ulgi termomodernizacyjnej.

Niskooprocentowany kredyt na Twoją wymarzoną instalację!

Oczywiście dostępne są również standardowe metody finansowania, czyli zaciągnięcie kredytu. Jest on jednak na preferencyjnych warunkach, więc oprocentowanie jest bardzo niskie. Dodatkowo współpracujemy z bankami, które umożliwiają zaciąganie takich kredytów. Przyjdź i sprawdź, jak możemy Tobie pomóc sfinansować instalację fotowoltaiczną w województwie opolskim.